DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNE 31 sierpnia w Gryfinie (2019-08-08 18:25:16)

Podczas Pierwszej Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do naszej Ojczyzny w 1979 roku, Papież Polak na Placu Zwycięstwa w Warszawie wypowiedział znamienne dla naszej najnowszej historii słowa: Jeśli jest rzeczą słuszną, aby dzieje narodu rozumieć poprzez każdego człowieka w narodzie – to równocześnie nie sposób zrozumieć człowieka inaczej jak w tej wspólnocie, którą jest jego naród. (...) Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! (2 czerwca 1979 r.)

W tym roku przeżywmy 40. rocznicę tej Pielgrzymki, która w dużej mierze przyczyniła się do rozpoczęcia przemian duchowych i społecznych w naszej Ojczyźnie. Swój wielki wkład w ich przebieg mają nie tylko robotnicy, szeroko rozumiany świat pracy, ale także ludzie kultury, a przede wszystkim polscy rolnicy. To ich praca sprawia, że chleb powszedni może znaleźć się w każdym polskim domu.

Okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za wypracowane plony ziemi, są organizowane we współpracy z Burmistrzem Miasta Gryfina Dożynki Archidiecezjalne, na które serdecznie zapraszam wszystkich, a szczególnie księży, osoby życia konsekrowanego, katechetów, rodziny, ruchy i wspólnoty kościelne, koła gospodyń wiejskich, rady sołeckie, rolników, ogrodników, pszczelarzy i sadowników. W tym roku odbędą się one w sobotę, 31 sierpnia, w parafii pw. Narodzenia NMP w Gryfinie, gdzie czczony jest historyczny, przywieziony z Kałusza Obraz Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:30 prezentacją wieńców dożynkowych. O godz. 12:00 odbędzie się uroczysta Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony. Podczas liturgii będziemy także prosić Boga o błogosławieństwo dla wszystkich pracujących na roli oraz o urodzaj na polskiej ziemi.

Z darem modlitwy i błogosławieństwa na wszelkie dobre dzieła podejmowane na rzecz naszej Ojczyzny oraz na wakacyjny wypoczynek.

Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga

DOŻYNKI ARCHIDIECEZJALNE 31 sierpnia 2019 r.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie

PROGRAM

Godz. 10:30 – Prezentacja wieńców dożynkowych (1-2 min. dla delegacji)

Godz. 11:45 – Przywitanie uczestników i zaproszonych gości

Godz. 12:00 – Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony

Godz. 14:00 – Część artystyczna i wspólna biesiada

- poczęstunek Gości zupą „dożynkową”;

- występy lokalnych zespołów muzycznych;

- degustacja chleba i regionalnych potraw.

W godzinach przedpołudniowych:

- prezentacja potraw m.in.: pierogów, kulebiaków, wyrobów z pasiek, ciast z wypieków domowych, wędlin i swojskiego jadła;

- prezentacja rękodzieła regionalnego i sztuki artystów z regionu.