Ksiądz Jerzy Popiełuszko - ,,prawda jest niezmienna"

Alfons Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli jako trzecie z pięciorga dzieci Władysława i Marianny Gniedziejków, małżeństwa prowadzącego gospodarstwo rolne. Chłopiec był ministrantem i wyróżniał się głęboką religijnością. Był jednak typem samotnika. Niechętnie spotykał się z kolegami, lubił przebywać w ciszy, spokoju. Pierwszą komunię i bierzmowanie przyjął w 1956 roku. W latach 1961-1965 uczęszczał do liceum w Suchowoli. Był sumienny, ale uczył się przeciętnie. Z powodu jego religijności, rodzice byli wzywani do szkoły. Już od młodzieńczych lat wzbudzał podziw wokół otaczających go ludzi…

Po maturze, w 1965 roku, wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. W latach 1966-68, odbył wraz z innymi klerykami służbę wojskową w specjalnej jednostce w Bartoszycach. Na V roku Popiełuszko zmienił swe imię: z „Alfonsa” na „Jerzy”.

28 maja 1972 roku w warszawskiej Katedrze św. Jana Jerzy Popiełuszko przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego, a swoją pierwszą Mszę Prymicyjną odprawił w Parszowicach. Posługę duszpasterską ksiądz Jerzy rozpoczął w podwarszawskich Ząbkach, następnie w Aninie, a później w warszawskich kościołach Dzieciątka Jezus, św. Anny i św. Stanisława Kostki.

W 1978 roku został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie. Od sierpnia 1980 był związany ze środowiskiem robotniczym, aktywnie wspierał także Solidarność. Ksiądz Popiełuszko powtarzał wielokrotnie: ,,Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się narodem wolnym już teraz”. Nie bał się mówić otwarcie na temat ciężkiej sytuacji w kraju. Wielu się to nie podobało, a wręcz przeszkadzała odwaga słowa młodego kapłana. Decyzją kardynała Stefana Wyszyńskiego został oddelegowany do odprawienia nabożeństwa dla strajkujących robotników Huty Warszawa. W stanie wojennym, wraz z proboszczem parafii św. Stanisława Kostki, księdzem Teofilem Boguckim, organizował Msze święte za Ojczyznę. Od kwietnia 1982 roku takie Msze odbywały się systematycznie w ostatnią niedzielę miesiąca.

,,Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą…” 19. października 1984 roku ksiądz Popiełuszko został zaproszony do parafii pod wezwaniem Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Powracający z Bydgoszczy ksiądz Jerzy został uprowadzony i zamordowany przez trzech funkcjonariuszy MSW: Grzegorza Piotrowskiego, Waldemara Chmielewskiego i Leszka Pękalę. Proces Toruński rozpoczął się 27 grudnia 1984 roku.

3 listopada 1984 roku pogrzeb księdza Jerzego zgromadził tysiące ludzi i przekształcił się w wielką manifestację. Ksiądz Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie, w którym był kapłanem. ,,Prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. Prawda zawsze jest zwięzła, a kłamstwo owija się w wielomówstwo. Korzeniem wszelkich kryzysów jest brak prawdy…”

Dnia 8 lutego 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki na etapie diecezjalnym zakończony w 2001 roku. 3 maja 2001 roku w Watykanie rozpoczął się drugi etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego księdza Jerzego Popiełuszki. Wybitny polski kompozytor Andrzej Panufnik, przebywający na emigracji w Wielkiej Brytanii skomponował Koncert fagotowy w 1985 roku dedykowany pamięci ks. Jerzego Popiełuszki W Suchowoli, w stojącym przy rynku kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, znajduje się pomnik Jerzego Popiełuszki, a w samym mieście również izba pamięci.

Do dziś pamiętamy i wspominamy wielkie słowa kapłana prawdy i wolności: ,,To, co wielkie i piękne, rodzi się przez cierpienie”. ,,Za prawdę trzeba cierpieć. Jeżeli ludzie, którzy mają rodziny, mają dzieci, są odpowiedzialni, byli w więzieniach, cierpią, to dlaczego ja, ksiądz, nie mam również dołożyć swojego cierpienia?”. ,,Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. ,,Pokój musi być zbudowany na sprawiedliwości. Pokój to dialog sprawiedliwy w duchu miłości”. ,,Tam, gdzie jest niesprawiedliwość, gdzie jest przemoc, zakłamanie, nienawiść, nieuszanowanie ludzkiej godności, tam brakuje miejsca na miłość, tam brakuje miejsca na serce, na bezinteresowność, na wyrzeczenia”. ,,Człowiek sprawiedliwy to ten, który kieruje się prawdą i miłością. Bo im więcej jest w człowieku prawdy i miłości, tym więcej i sprawiedliwości”.

 

Odwiedź koniecznie stronę poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce www.popieluszko.pl!

 

 

maja